|
Iniekcja rys i pęknięć
Pęknięcia w betonie mogą obniżać wytrzymałość konstrukcji, skracając czas trwałości i funkcjonowania budynku. W celu przywrócenia funkcjonalności budowli konieczne jest zamknięcie rysy, za pomocą żywicy elastycznej lub sztywnej żywicy, która mostkuje pęknięcie przywracając nośność elementowi budowli. Rysa jest wypełniana w całym jej przekroju za pomocą odpowiedniej żywicy poliuretanowej metodą iniekcji pod ciśnieniem. Produkowane przez nas żywice iniekcyjne są dopuszczone do stosowania w kontakcie z wodą pitną.
Iniekcja ciśnieniowa suchych lub wilgotnych rys |  Suche oraz mokre rysy mogą być trwale uszczelniane przy użyciu poliuretanowych żywic iniekcyjnych KÖSTER.
KÖSTER KB-Pur 2 IN 1 jest produktem, który najczęściej jest stosowany do uszczelniania rys gdzie mamy do czynienia z przeciekaniem wody. Produkt spienia się i zwiększa objętość przy kontakcie z wodą co powoduje zatrzymanie przecieku. W czasie iniekcji wtórnej wykonywanej tym samym materiałem uzyskujemy elastyczne i trwałe uszczelnienie przeciekającej rysy.
Żywica poliuretanowa KÖSTER KB-Pur IN 3 stosowana jest do siłowego zespolenia suchych rys.
KÖSTER KB-Pur IN 5 jest żywicą o bardzo małej lepkości oraz ma wydłużony czas reakcji. Nadaje się zwłaszcza do iniekcji rys o niewielkiej rozwartości oraz do iniekcji węży iniekcyjnych w przerwach roboczych.
KÖSTER Injektionsleim jest materiałem iniekcyjnym na bazie mineralnej. Bardzo dobrze nadaje się do wypełniania rys o średniej rozwartości, oraz do wypełniania pustych przestrzeni w ścianach. Posiada bardzo dobrą przyczepność do wilgotnych podłoży, oraz cechuje go bardzo wysoka wytrzymałość na ściskanie.
Materiały iniekcyjne wtłaczane są w rysy i pęknięcia za pomocą pompy iniekcyjnej KÖSTER 1 K przez tak zwane pakery lub iniektory. Do iniekcji z zastosowaniem żywic poliuretanowych zalecane jest stosowanie pakerów stalowych KÖSTER Superpacker, które wytrzymują wysokie ciśnienie. Plastikowe pakery wbijane o średnicy 12 mm oraz 18 mm stosowane są przy iniekcji niskociśnieniowej – np. zaprawy iniekcyjnej KÖSTER Iniektionsleim lub przy odtwarzaniu przepon poziomych z użyciem produktów na bazie krzemianowej. Pakery jednodniowe KÖSTER posiadają dwa zawory zwrotne (kalamitki), co umożliwia szybki postęp prac, gdyż górna część pakera może być usunięta natychmiast po zakończeniu iniekcji.
Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER. |
Iniekcja ciśnieniowa przeciekających rys | 
Przy intensywnych wyciekach wody należy stosować kombinację żywic iniekcyjnych – dla natychmiastowego zatrzymania wycieku wykonujemy iniekcję szybko spienialną żywicą poliuretanową KÖSTER KB-Pur IN 1 a następnie wykonujemy iniekcję wtórną żywicą KÖSTER KB-Pur IN 2, która zapewnia trwałe, elastyczne zamknięcie rysy.
Żywica iniekcyjna KÖSTER KB-Pur IN 7 jest również szybko spienialną żywicą do natychmiastowego zatrzymywania przecieków, która zapewnia trwałe i elastyczne uszczelnienie rys. KÖSTER KB-Pur IN 7 potrzebuje wody dla reakcji spieniania i utwardzania.
Materiały iniekcyjne wtłaczane są w rysy i pęknięcia za pomocą pompy iniekcyjnej KÖSTER 1K przez tak zwane pakery lub iniektory. Do iniekcji z zastosowaniem żywic poliuretanowych zalecane jest stosowanie pakerów stalowych KÖSTER Superpacker, które wytrzymują wysokie ciśnienie. Pakery jednodniowe KÖSTER posiadają dwie kalamitki, co umożliwia szybki postęp prac, gdyż górna część pakera może być usunięta natychmiast po zakończeniu iniekcji
Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.
|
Iniekcja ciśnieniowa suchych lub zawilgoconych rys w posadzkach | 
Łatwym sposobem na na wykonanie iniekcji rys w posadzkach jest iniekcja z zastosowaniem specjalnego urządzenia KÖSTER Druckpacker. Głowica urządzenia dociskana jest z dużą siłą do podłoża. Przez głowicę podawana jest do rysy pod ciśnieniem żywica iniekcyjna. Ta metoda wykonania iniekcji ma tą zaletę, że nie musimy wykonywać dużej ilości odwiertów i osadzać pakerów iniekcyjnych w posadzce. Przed iniekcją rysę należy zamknąć szybkowiążącą zaprawą KÖSTER KB-Fix 5 pozostawiając w regularnych odstępach nie zamkniętą rysę dla wykonania iniekcji.
Standardowym rozwiązaniem dla iniekcji rys suchych i lekko przeciekających jest iniekcja żywicą KÖSTER KB-PUR 2 IN 1. Produkt spienia się i zwiększa objętość przy kontakcie z wodą co powoduje zatrzymanie przecieku. W czasie iniekcji wtórnej wykonywanej tym samym produktem uzyskujemy elastyczne i trwałe uszczelnienie przeciekającej rysy.
KÖSTER KB-Pur IN 3 stosowana jest do siłowego zespolenia suchych rys.
Iniekcja żywicami wykonywana jest z użyciem pompy iniekcyjnej KÖSTER 1 K.
Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.
|
Odtworzenie izolacji poziomej na styku płyty fundamentowej ze ścianą metodą iniekcji ciśnieniowej | 
Uszczelnienie połączenia ściany betonowej z płytą fundamentową często wykonywane jest w technice iniekcji ciśnieniowej. Otwory pod pakery wiercone są w ścianie w ten sposób, aby przeciąć styk roboczy ściany i płyty w połowie grubości ściany.
Iniekcję ciśnieniową należy wykonać pompą iniekcyjną KÖSTER 1K stosując wkręcane pakery stalowe KÖSTER Superpacker lub pakery jednodniowe KÖSTER Eintagespacker.
Jeżeli mamy do czynienia z wyciekiem wody, lub gdy mamy wątpliwości czy rysa jest sucha czy mokra należy stosować żywicę iniekcyjną KÖSTER KB-Pur 2 IN 1. Iniekcję wtórną po około 20-30 minutach wykonujemy tym samym materiałem co gwarantuje trwałe i elastyczne zamknięcie rysy
Iniekcję suchych rys należy wykonać żywicą iniekcyjną KÖSTER KB-Pur IN 5, która cechuje się długim czasem obróbki i posiada niską lepkość dzięki czemu możliwe jest wykonanie iniekcji nawet bardzo wąskich rys.
Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.
|
Uszczelnienie przerw roboczych poprzez iniekcję w węże iniekcyjne | 
Przerwy robocze, zwłaszcza połączenie ścian budynku z płytą fundamentową, wymagają wykonania szczególnie dokładnego i przemyślanego uszczelnienia. Większość przecieków, które obserwujemy występuje właśnie w tym miejscu
Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest iniekcja żywicy poliuretanowej w węże iniekcyjne.
Przed betonowaniem ściany należy na płycie fundamentowej zamontować węże iniekcyjne. Po utwardzeniu betonu wykonywana jest iniekcja ciśnieniowa w węże iniekcyjne. Elastyczna żywica iniekcyjna rozprowadzana jest w przerwie roboczej dzięki temu że węże iniekcyjne posiadają perforowane ścianki. W ten sposób uzyskujemy trwałe i elastyczne uszczelnienie przerwy roboczej.
Do iniekcji w węże iniekcyjne stosowana jest żywica poliuretanowa KÖSTER KB-Pur IN 5, która cechuje się długim czasem obróbki i posiada niską lepkość dzięki czemu możliwe jest wykonanie iniekcji uszczelniającej nawet bardzo wąskich rys.
Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.
|
Uszczelnienie przerw roboczych przy pomocy płyty iniekcyjnej | 
Nasza firma wprowadza obecnie nowy system uszczelniania przerw roboczych betonowych ścian budynku z płytą fundamentową: listwę uszczelniającą KÖSTER Fugenplatte IN.
Przerwy robocze, zwłaszcza połączenie ścian budynku z płytą fundamentową, wymagają wykonania szczególnie dokładnego i przemyślanego uszczelnienia. Większość przecieków, które obserwujemy występuje właśnie w tym miejscu. Dlatego wskazane jest wykonanie podwójnego uszczelnienia tego miejsca – za pomocą listwy uszczelniającej i iniekcji żywicami poliuretanowymi.
Listwa uszczelniająca KÖSTER Fugenplatte IN łączy te dwa sposoby uszczelnienia w jednym produkcie. Listwa uszczelniająca pokryta jest od zewnątrz samoprzylepną masą uszczelniającą, natomiast wnętrze płyty posiada strukturę falistą, dzięki czemu możliwe jest wykonanie iniekcji uszczelniającej połączenie po utwardzeniu betonu. Listwa uszczelniająca jest wodoszczelna. Jednak jeżeli np. w wyniku błędów w montażu dojdzie do przecieku iniekcja żywicą poliuretanową KÖSTER KB-Pur IN 5 jest w każdym momencie możliwa.
Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych produktów KÖSTER.
|
|
|